Vlaky medzi Zvolenom a Šahami opäť prestanú premávať
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) oznámila, že od decembra 2025 pozastaví osobnú dopravu na trase Zvolen – Šahy, ktorá bola znovu zavedená len pred niekoľkými rokmi na základe požiadaviek obcí a miest. Tento krok sa spravil napriek nesúhlasu dotknutých samospráv, ktoré tvrdia, že vlaky sú pre ich obyvateľov kľúčové pre cestovanie za vzdelaním a do nemocníc.
Argumenty dopravcu a reakcia miestnych samospráv
Podľa ZSSK je na trase dlhodobo nízka obsadenosť vlakov, čo odôvodňuje ich rozhodnutie. Hovorca spoločnosti Ján Baček vysvetlil, že existujú len niektoré páry vlakov denne, pričom nie sú dostatočne využívané. Miestni predstavitelia, naopak, tvrdia, že doprava je dôležitá najmä pre seniorov a sociálne slabšie skupiny obyvateľov, a ich argumenty požiadali o zachovanie vlakového spojenia.
Nedostatok možností a diskriminácia regiónu
Primátor Dudiniec Dušan Strieborný vyjadril, že možnosti zakúpiť si lístok sa od obnovy trasy skomplikovali, pretože väčšina staníc už nefunguje ako kedysi. Dodáva, že ak štát plánuje konsolidáciu železničnej dopravy, mala by byť spravodlivá a mala by sa týkať celého Slovenska, nie len niektorých regiónov.
Plány na obnovu dopravy a budúcnosť trate
Banskobystrický župan Ondrej Lunter avizoval, že jeho kraj sa bude snažiť o obnovenie spojenia v budúcnosti a plánuje posilniť autobusové spoje, aby nahradili zrušené vlaky. Vyjadril obavy, že toto pozastavenie môže znamenať definitívny koniec vlakovej dopravy v oblasti, ktorú považuje za strategicky dôležitú.
ZSSK a ich vízia pre verejnú dopravu
ZSSK na svoju obranu uvádza, že ich rozhodovanie o grafikone závisí od reálnej využívanosti jednotlivých spojov. Hovorca Baček potvrdil, že rozhodnutia môžu byť v budúcnosti prehodnotené, ak sa objaví vyšší dopyt alebo nastanú okolnosti, ktoré môžu zmeniť potrebu na danú trať.
Diskusia a možné dopady na obyvateľov
Odborníci a miestni lídri varujú pred negatívnymi dopadmi na obyvateľov, ktorí sa obávajú, že ak zostanú bez vlakového spojenia, budú nútení prejsť na osobné automobily alebo autobusovú dopravu, čo by mohlo zvýšiť zaťaženie ciest v regiónoch a zhoršiť životné podmienky obyvateľov.
