Poslanci Kežmarku s výstavbou nesúhlasili, primátor zmluvu podpísal

By F Juraj
2 Min Read

Poslanci Kežmarku odmietli výstavbu, primátor zmluvu podpísal

Desiati mestskí poslanci zo SaS v Kežmarku sa postavili proti rokovaniam vedenia mesta a odmietli tlak, ktorý na nich vyvíjalo ohľadom schválenia nového investičného úveru. Napriek ich nesúhlasu primátor Ján Ferenčák zmluvu na výstavbu nového domova dôchodcov podpísal a plánuje pokračovať s projektom, ktorý mestskej samospráve nebol schválený už sedemkrát.

Projekt s otáznym financovaním

Primátor Ferenčák uviedol, že mestské zastupiteľstvo na zasadnutí v júni 2025 schválilo zmenu rozpočtu a projekt „Nízkokapacitné zariadenie pre seniorov komunitného typu v Kežmarku“ bol zafinancovaný z plánu obnovy a odolnosti vo výške 1 349 000 eur. Výsledná cena za realizáciu diela bola však vyššia – 1 468 000 eur, čo znamená, že chýba 119-tisíc eur, ktoré musí mesto zabezpečiť z vlastných prostriedkov.

Transparentnosť a podozrenia

Podľa primátora bola dodávateľská spoločnosť vybraná transparentným spôsobom, no pozorovatelia vznesením otázok o financovaní a okolnostiach verejného obstarávania, pričom tvrdia, že v Kežmarku často vyhráva len niekoľko firiem, pričom medzi nimi dominuje spoločnosť Milanko zo Spišskej Novej Vsi.

Poslanci z KDH a nezávislí zástupcovia vyhlásili, že sa nestavajú proti výstavbe domova pre seniorov, ale chybnému procesu, ktorý tento projekt sprevádza. Súkromnými firmami a vysokými cenami tak vyjadrujú podozrenie súvisiace s hospodárením mesta.

Politická dvojtvárnosť primátora

Osobnosti ako Ján Ferenčák z Hlas-SD, ktorý vo svojich vystúpeniach vo vláde prezentuje obraz slušnej politiky, sa na domácej pôde chovajú inak. Vôle mestského zastupiteľstva nerešpektuje, čo nastoľuje otázky o jeho integrite a spôsobe vládnutia.

Budúcnosť domova dôchodcov

Aj keď výstavba domova dôchodcov nabrala jasné kontúry, opoziční poslanci majú obavy z právnych aspektov podpisu zmluvy primátora, keďže ten by bez súhlasu mestského zastupiteľstva nemal konat. Návrhy na schválenie rozpočtu, vrátane financovania výstavby, utŕžili neúspech a mesto tak bude musieť nájsť iné zdroje financovania.

Odstúpenie od projektu však, ako to naznačujú poslanci, stále ostáva na pováženie, pretože celá situácia okolo výberu dodávateľa a následná realizácia vyvolávajú v miestnej samospráve množstvo otáznikov.

Zdroj: www.aktuality.sk/clanok/qvOB6xv/poslanci-kezmarku-s-vystavbou-nesuhlasili-primator-jan-ferencak-zmluvu-s-jedinou-firmou-v-sutazi-aj-tak-podpisal/

Share This Article